Udostępnij
PALLOTYNI

Formacja

POSTULAT

Jest zasadniczo czasem pierwszego, głębszego kontaktu z naszym Zgromadzeniem. W trakcie tych kilku tygodni na przełomie lipca i sierpnia powinieneś jeszcze bardziej potwierdzić swój wybór i swoje powołanie do życia konsekrowanego, do kapłaństwa w naszej Wspólnocie. Dzieje się to w grupie tobie podobnych młodych mężczyzn, kochających Jezusa i Jego Kościół przez modlitwę, konferencje tematyczne, indywidualne spotkania, pracę i wypoczynek, w którymś z naszych polskich domów, do którego po kilku formalnościach zostajesz zaproszony przez naszego Wyższego Przełożonego (Prowincjała).


NOWICJAT

Nowicjat, nazywany też Okresem Wstępnym, to czas przeznaczony na rozpoznanie, utwierdzenie i rozwój Twojego powołania. W tym okresie przygotowujesz się do wejścia w życie Stowarzyszenia przez poznanie dzieła i duchowości pallotyńskiej oraz praktykę życia we wspólnocie.

Nowicjat trwa dwa lata. W pierwszym roku przebywasz w Domu Okresu Wstępnego wspólnego dla obu Prowincji w Ząbkowicach Śląskich. Na zakończenie nowicjatu otrzymasz strój Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego: sutannę z pasem.

Drugi rok nowicjatu to jednocześnie pierwszy rok studiów w pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Ten rok kończy się pierwszą konsekracją czasową (czyli przyrzeczeniami złożonymi na rok). Następnie konsekracja czasowa jest kilkakrotnie odnawiana i kończy się uroczystym aktem złożenia konsekracji wiecznej.

Nowicjat ma pomóc Ci rozwinąć swoją przyjaźń z Jezusem Chrystusem i stopniowo przez modlitwę i liturgię Kościoła, wejść w tajemnicę Jego życia. Poza tym w wydarzeniach codziennego życia uczysz się rozpoznać działanie Boga i postępować zgodnie z Jego wolą.

W nowicjacie poznasz też charyzmat Stowarzyszenia, z którym chcesz się złączyć przez przyrzeczenia oraz nauczysz się żyć we wspólnocie braterskiej. Aby ten cel zrealizować otrzymujesz formację w potrójnym aspekcie: kształtowanie dojrzałości ludzkiej, troska o rozwój życia wewnętrznego oraz formacja ściśle pallotyńska.


WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE

Nasz Ojciec Założyciel zaznaczył, że ksiądz oprócz świętości powinien cechować się mądrością. Mądrość to umiejętne zastosowanie tego, co już wiesz. Współczesny obraz świata, pewne kwestie pojawiające się w społeczeństwie, w życiu Kościoła wymagają dobrego przygotowania także na gruncie naukowym.

W czasie przeżywania formacji w Seminarium (o charakterze międzynarodowym, w Ożarowie Mazowieckim) dowiesz się wielu ważnych kwestii związanych z filozofią, teologią, psychologią czy przepowiadaniem Słowa Bożego. Będziesz mógł także zasmakować pierwszych szlifów w pracy duszpasterskiej w trakcie roku akademickiego, czy w czasie wakacyjnym.

Nasi klerycy w ramach pogłębiania swojej wiedzy, wyjeżdżają także na kursy językowe organizowane przez naszych Współbraci na całym świecie. Taki wakacyjny wypad doskonale pozwala na poznanie różnorodności Kościoła czy funkcjonowania naszego Zgromadzenia poza granicami Ojczyzny. Dla niektórych tego typu doświadczenia są potwierdzeniem ich misyjnego zapału.

Seminarium Duchowne to również czas nabywania nowych doświadczeń, budowania Wspólnoty, przyjaźni na całe życie. Będziesz mógł także poznać inne męskie Zgromadzenia które u nas studiują. Nad tym wszystkim, co przeczytałeś o Seminarium, postaw sobie znak Jezusa Chrystusa, bo On tam jest najważniejszy.


JUNIORAT

Po zakończeniu nowicjatu pierwszą profesją, bracia junioryści podejmują konkretne zadania w nowym miejscu. Opuszczają dom nowicjatu i zaczynają czteroletnią formację, podczas której jeszcze głębiej poznają pallotyński charyzmat, posługę braci czy rozwijają własne talenty. Czas junioratu kończy się złożeniem w sposób uroczysty wieczystej profesji.