KIM JESTEŚMY?

Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego jest międzynarodową wspólnotą księży i braci, założoną przez rzymskiego księdza św. Wincentego Pallottiego (1795-1850). Od nazwiska Założyciela pochodzi popularna nazwa: księża i bracia pallotyni. Oficjalna nazwa brzmi w języku łacińskim Societas Apostolatus Catholici. Pierwsze litery łacińskiej nazwy tworzą skrót SAC, używany przy nazwiskach pallotynów.

Stowarzyszenie zostało założone w Rzymie 1835 r. W chwili obecnej do Stowarzyszenia należy ponad 2300 pallotynów na całym świecie. Członkowie Stowarzyszenia żyją w ponad 300 lokalnych wspólnotach, które są rozsiane na wszystkich kontynentach w ponad 40 krajach. Pod względem liczebności pallotyni znajdują się na 17 miejscu pośród wszystkich męskich zgromadzeń zakonnych w Kościele.

Księża i bracia Stowarzyszenia pochodzą z ponad 40 narodowości. Do komunikowania w Stowarzyszeniu używa się siedmiu oficjalnych języków: włoskiego, angielskiego, niemieckiego, portugalskiego, polskiego, hiszpańskiego i francuskiego.

Do Stowarzyszenia należą księża i bracia, którzy na całe życie składają przyrzeczenia czystości, ubóstwa, posłuszeństwa, wytrwania, wspólnoty dóbr i ducha służby. Hasłem Stowarzyszenia są słowa św. Pawła Apostoła „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Patronką Stowarzyszenia jest Maryja, Królowa Apostołów.